Choose a country or region to display content specific to your geographic position

Continue

Motul Grand Prix of Japan: ένα γεγονός που θα μείνει στην ιστορία!

14.10.2014

Η πίστα του ιαπωνικού Grand Prix του Motegi διατήρησε την φήμη της ως μία από τις πλέον θρυλικές. Στο σπίτι της Honda, ο ταλαντούχος Marc Marquez σιγούρεψε τον δεύτερο παγκόσμιο τίτλο του, ενώ δεύτερος πίσω του τερμάτισε ο Jorge Lorenzo. Στα 21 του χρόνια και 237 ημέρες, είναι πλέον ο νεότερος αναβάτης που πετυχαίνει αυτό το ρεκόρ, το οποίο μέχρι πρότινος κατείχε ο Mike Hailwood (23 ετών και 152 ημερών). Όλοι οι αναβάτες της Yamaha Tech3, που συνεργάζονται με την Motul, τερμάτισαν εντός δεκάδας, με τον Espargaro να χάνει για λίγο εκατοστά την έβδομη θέση. «Η όγδοη θέση δεν ήταν αυτό που έλπιζα», παραδέχτηκε, «αλλά ήταν ένας δύσκολος αγώνας και έπρεπε να αγωνιστώ για να τον σιγουρέψω». Ο  Bradley Smith τερμάτισε ένατος, ενώ στην ενδέκατη θέση τερμάτισε ο Aleix Espargaro της Motul με την NGM Forward Racing.

H Moto3 είχε έντονες μάχες και η τύχη χαμογέλασε στον Alex Marquez  (αδερφό του Marc) στο τέλος του αγώνα, επιτρέποντάς του να κερδίσει τον αγώνα και να ηγηθεί στο πρωτάθλημα.

Ως βασικός χορηγός η Motul πρόσφερε μια σειρά από ατραξιόν καθ’ όλη την διάρκεια του Σαββατοκύριακου, ένα εκ των οποίων (η παρουσία των 14 grid girls στην γραμμή εκκίνησης) απόλαυσε την μεγαλύτερη εκτίμηση του κοινού.

Στο περιθώριο του αγώνα, η Suzuki παρουσίασε για πρώτη φορά δημοσίως την GSX-RR ντυμένη στα χρώματα της Motul, παρουσία του Kevin Schwantz και του Franco Uncini, έτεροι παγκόσμιοι πρωταθλητές 1993 και 1982 αντίστοιχα. «Δοκίμασα τη μοτοσικλέτα, είναι μια εξαιρετική» είπε ο Schwantz.

Το επόμενο Grand Prix θα διεξαχθεί στην Αυστραλία, στις 19 Οκτωβρίου, πράγμα που σημαίνει ότι η Dorna θα έχει στη διάθεσή της μόνο 4 ημέρες να μεταφέρει το πρωτάθλημα στην διπλανή ήπειρο, πράγμα που αποτελεί ένα μεγάλο κατόρθωμα.